Jak pobudzić laktację - 3 skuteczne sposoby

not image

Pobudzenie laktacji może sprawiać wiele problemów. Z tego powodu część młodych mam rezygnuje z podawania dziecku naturalnego pokarmu. Planujesz karmić piersią możliwie jak najdłużej, ale martwisz się zbyt małą ilością pokarmu? Poznaj sprawdzone sposoby na pobudzenie laktacji, dzięki którym szybko zauważysz efekty. 

Częste karmienie niemowlaka

Nie ma lepszego stymulatora produkcji pokarmu niż ssanie piersi przez dziecko. Z tego powodu powinno się to robić jak najczęściej. Dla naszego organizmu jest to sygnał, że należy wyprodukować więcej mleka. Nie powinno się zatem robić zbyt dużych przerw między karmieniem - najlepiej robić to maksymalnie co 3 godziny. Niektóre dzieci same domagają się mleka i odczuwają głód znacznie częściej, nawet co godzinę. Pamiętaj również o karmieniu niemowlaka w nocy, nawet jeśli nie jest on szczególnie głodny i nie domaga się jedzenia. W nocy wydziela się znacznie większa ilość prolaktyny czyli hormonu odpowiedzialnego za laktację. 

Wsparcie laktatora

W pobudzeniu laktacji może również pomóc laktator. Urządzenie to imituje rytm ssania dziecka, co pozwala na podtrzymanie produkcji pokarmu. Utrzymuje się on wówczas na stałym poziomie. Zdarza się również, że zwiększa jego ilość. Z laktatora można korzystać również pomiędzy posiłkami, co dodatkowo pobudzi organizm i poinformuje o konieczności produkowania większej ilości mleka.

Poprawna technika karmienia piersią

Warto zwrócić uwagę na prawidłową technikę karmienia piersią. Sposób, w jaki to robimy, odgrywa bardzo istotną rolę w procesie laktacji. Dziecko powinno obejmować ustami nie tylko brodawkę, ale znaczną część otoczki, a jego wargi powinny być wywinięte na zewnątrz. W przeciwnym wypadku dziecko może ssać zbyt płytko, przez co nie będzie opróżniać piersi, a w rezultacie przyczyni się to do zmniejszenia produkcji naturalnego pokarmu. Pamiętaj również, że nie każde przystawienie maluszka do piersi oznacza, że pobiera on z niej pokarm. Jeżeli zależy Ci na pobudzeniu laktacji, musisz kontrolować to, czy dziecko faktycznie pobiera mleko, czy jedynie ssie. 

Ilość Komentarzy:

Zostaw Komentarz

Nick*

Adres email*

Komentarz*